שמישהו יקרא לרופא

היום הוא יום מיוחד. אם אתם תוהים מה מיוחד ביום הזה, כנראה שהוא לא מיוחד בשבילכם, אבל אם אתם יודעים, אתם בטח מתרגשים כמוני (כן, אני חננת-על וגאה בזה!). היום אחת התוכניות המופלאות ביותר בהיסטוריה של ה-BBC ושל העולם כולו חוגגת 50 שנה. אתם יודעים מה זה 50 שנה בתרבות החד-פעמית של היום? זה הישג שאין שני לו. אבל ממש – אין סדרה בעולם ששרדה כ"כ הרבה שנים ועדיין נשארה רלוונטית להיום.

אני מדברת כמובן על הסדרה "Doctor Who".

אפילו Google מכבדים את המאורע

כשאני מנסה להסביר למישהו שלא מכיר על מה הסדרה הזאת, אני בדר"כ מקבלת מבט מזוגג ותמוהה, לצד גיחוך על הניצוץ שנדלק לפתע בעיני. אי אפשר להסביר בדיוק על מה הסדרה, ולכן מה שאעשה היום זה שאתן לכם 11 סיבות (כמספר הדוקטורים היום) למה אני כ"כ אוהבת אותה. וכן – יהיה מתכון בסוף (שכמובן קשור לסדרה).

1. הדוקטור

התמונה לקוחה מכאן.

יש שחולמות על ערפדים, יש שחולמות על אנשי זאב, ויש שחולמות על איש משוגע בקופסה כחולה שייקח אותן לראות את היקום.

הדוקטור בקצרה: הדוקטור הוא חייזר מהכוכב גאליפריי, והאחרון לגזע הנקרא "Time Lords". שתי התכונות הידועות ביותר של אותו גזע זה העובדה שיש להם שני לבבות ויש להם יכולת להתחדש. כלומר, בכל פעם שהדוקטור עומד למות הוא מתמלא באנרגיית התחדשות וכל גופו מתחלף לחלוטין. אך לא רק גופו, אלא גם האישיות שלו. הוא אולי נראה בן 60-30 (תלוי בשחקן), אבל נכון להיום הוא כבר בן יותר מ-1,200 שנה.

דוקטור מס' 10 (משוחק ע"י דיוויד טננט), וללא ספק האהוב עליי מכולם. התמונה לקוחה מכאן.

במקור הייתה זאת דרך עבור המפיקים להחליף שחקנים, אך מה שאני אוהבת בזה זה הצורה שבה זה נעשה. אין פה שום העמדת פנים והסתרה. הדוקטור החדש הוא לא חיקוי של קודמו, בעוד כולם מעמידים פנים שמדובר באותו שחקן. כל אחד מקבל אישיות שונה לחלוטין, או כמו שאומרים "Life is like a blue box of doctors – you never know what you gonna get". עד כה היו 11 דוקטורים (אם כי השמועות אומרות שהיום בספיישל ה-50 נגלה שהספירה לא באמת נכונה). אבל אל תתרגלו יותר מדי – בספיישל כריסטמס הקרוב הדוקטור שוב יתחלף.

אגב, זה מה שהיה לסטיבן מופאט, הכותב הראשי (הנוכחי) של הסדרה, לומר על דמותו של הדוקטור:

When they made this particular hero, they didn’t give him a gun, they gave him a screwdriver to fix things. They didn’t give him a tank or a warship or an x-wing fighter, they gave him a call box from which you can call for help. And they didn’t give him a superpower or pointy ears or a heat ray, they gave him an extra heart. They gave him two hearts. And that’s an extraordinary thing; there will never come a time when we don’t need a hero like the doctor. (Steven Moffat)

אחרי כל זה, איך אפשר שלא להתאהב בו?

2. הטארדיס

התמונה לקוחה מכאן.

הדוקטור נוסע בחללית שנקראת טארדיס (הוא בעצם גנב אותה כאשר החליט לעזוב את בני עמו). משמעות השם היא "TARDIS – Time And Relative Dimension In Space". מבחוץ היא אולי נראית כמו קופסת משטרה כחולה (צבע שנודע כבר בשם tardis blue) משנות ה-60, אך כשנכנסים פנימה היא בעצם ענקית. כמה ענקית? אף אחד לא יודע, כולל הדוקטור עצמו. אין דבר שהדוקטור יותר אוהב מאשר לראות את מבטי הפליאה של אלו שנכנסים לראשונה לתוך הקופסה הקטנטנה הזאת (Snog box כפי שמכונה ע"י קלרה, המלווה האחרונה), ומגלים עולם שלם בפנים, וכמובן – לשמוע אותם אומרים
"it's bigger on the inside".

התמונה לקוחה מכאן.

אך אל תטעו לרגע ותחשבו שמדובר רק במכונה. הטארדיס היא סוג של אורגניזם חי עם רצון משל עצמו. בפרק מצוין שנכתב ע"י ניל גיימן, נשמת הטארדיס מתגלגלת לגוף של אישה וכך גם אנחנו וגם הדוקטור זוכים להכיר אותה יותר מקרוב.

אגב, אם בא לכם לבנות איזה טארדיס משל עצמכם – תכנסו לאתר הזה.

3. הטכנולוגיה

התמונה לקוחה מכאן.

לארתור דנט הייתה מגבת, לדוקטור יש מברג סוני. מה הוא עושה, אתם שואלים? פחות או יותר הכול, חוץ מלפתוח דלתות עץ. It doesn't do wood. זה החפץ הקבוע שהדוקטור מסתובב איתו (אם כי היו כמה דוקטורים בלי מברג), ותמיד שימושי בדרך שאתה לא בדיוק מבין.

בנוסף, הוא מצויד ב-psychic paper, שגורם לאנשים לראות מה שהוא רצה שיראו, וכך הוא תמיד עורר אמון בזרים ונכנס לכל מקום. אם כי מסתבר, שיש שקרים שגדולים מדי גם בשבילו

4. המלווים

אלה רק חלק מהמלווים והמלוות שהיו לדוקטור מאז חזרה הסדרה לשדר בשנת 2005. התמונה לקוחה מכאן.

עצוב ובודד להסתובב לבד ברחבי היקום. לכן הדוקטור תמיד אוסף אנשים (או כלבים ממתכת) כדי שיארחו לו חברה. הוא מראה להם עולם, והם בתמורה עוזרים לו, מאזנים אותו, ומצילים אותו, גם מעצמו. שלושת התכונות הדרושות להיות מלווה לדוקטור – חוכמה, תושייה וחוש הרפתקנות. הדוקטור גורם לחוכמה להיראות סקסית, וגם אם את עובדת כמזכירה זמנית, ולא בדיוק בעלת גזרת מקל הוא גורם לך להרגיש כאילו את האדם החשוב ביותר ביקום כולו. והוא מתכוון לזה.

5. האויבים

הבנאדם בן 1,200 שנה – זה די צפוי שהוא יצבור כמה אויבים בדרך, לא?
קרנפי חלל, תפוחי-אדמה משובתים, סייברמן, אנשי לטאה, אנשי שלג, מלאכים בוכים, השתיקה ועוד ועוד  – בכולם נלחם הדוקטור, ואת כולם ניצח. אך האויב הגדול והמר ביותר הם הדאלקים – היצורים האכזריים ביותר ברחבי היקום (ושלא תתנו לצורת המלחייה התמימה שלהם להטעות אתכם). במלחמת הזמן, בין גזע אדוני הזמן לגזע הדאלקים, הדוקטור השמיד את כולם – את עמו שלו ואת הדאלקים בניסיון נואש אחרון להציל את היקום, אך הדאלקים, איכשהו, תמיד מצליחים לשרוד והוא נאלץ להשמיד אותם שוב ושוב ושוב.

6. המאסטר

כך נראה המאסטר בגלגולו האחרון, אך כמו לדוקטור, היו לו פנים רבות ושונות בעבר.

לא, אני לא מדברת על צביקה פיק. המאסטר הוא גם בן לגזע אדוני הזמן, ואפשר לטעון שהוא הוא אויבו הגדול ביותר של הדוקטור, כיוון שהוא בדר"כ מנסה להרוג אותו, אבל שוררים ביניהם יחסים הרבה יותר מורכבים מזה, ואין להכחיש שכאשר הדוקטור היה זקוק לו המאסטר נחלץ לעזרתו.
ואם נשים בצד לרגע את כל ניסיונותיו להשתלט על היקום ולהרוג את הדוקטור, אני תמיד אזכור לו חסד נעורים בכך שהכיר לי את ה-Siccor Sisters, כשניגן ברקע את השיר "I can't dicide".

ואם באמת חושבים על זה, אגב, האויב היחיד והאמיתי של הדוקטור הוא הדוקטור עצמו.

7. האידאולוגיה

התמונה לקוחה מכאן (עם הדגשות שלי)

כן, הוא נלחם במפלצות וכן הוא משמיד אותם בעת הצורך, אך הדוקטור הוא פציפיסט בנשמתו. כשהוא נלחם הוא לא עושה זאת מאהבת המלחמה, או מתסביך הגיבור, אלא כי אין שום ברירה אחרת. וכן – גם לאויבים הגדולים ביותר שלו הוא תמיד מציע אלטרניטיבות, ורק כשהם מסרבים (למה הם תמיד מסרבים?) הוא פועל.

הדוקטור ה-11 (משוחק ע"י מאט סמית')

אך האידאולוגיה של דוקטור הוא רחבה יותר מפציפיזם. בגדול, היא עוסקת בשוויון ובקבלת השונה, ויותר מזה – באיך לקבל את עצמך.

8. המעריצים

התמונה לקוחה מכאן.

הידועים גם בשם "Whovians". מה שאני אוהבת במעריצים של הסדרה זה שהם לא רק צופים בה (שוב ושוב ושוב), אלא  שהם גם מנסים לקדם את הרעיונות שבה, על שוויון וקבלת השונה, על אנטי-בריונות, על העצמה אישית ועוד. דוגמה לכך היא The Doctor Who Hub.

9. ההומור

דונה נובל (השחקנית וקומיקאית קת'רין טייט). התמונה לקוחה מכאן.

ריבר סונג (השחקנית אלכס קנסינגטון). התמונה לקוחה מכאן.

הדוקטור ה-11, ממש לא היה האדם הנכון לפנות אליו לעזרה בנושאי אהבה. התמונה לקוחה מכאן.

10. האופנה

נתחיל בשיער כי, טוב – יש כ"כ הרבה ממנו. הוא תמיד חלם להיות ג'ינג'י (Ginger), אבל אני חושבת (ותאמינו לי, אני לא היחידה), שהרעמה הזאת לא מרשימה בפני עצמה.

ואין ספק שיש להם קטע עם מעילים ארוכים.

ולדוקטור ה-11 היה פטיש לא מוסבר לעניבות פרפר. הוא במו ידיו הצליח להחזיר אותן לאופנה (בערך).

11. קפטן ג'ק הארקנס

Need I say more?

אם יש אדם אחד ביקום שמייצג את גישת "קבלת השונה" אפילו יותר מהדוקטור, זה קפטן ג'ק הארקנס – שמתחיל עם כל דבר עם דופק, בין אם זה גבר, אישה או חייזרית כחולה דמוית חרק – אצלו הכול הולך!

So true!

באמת שיכולתי להמשיך עוד ועוד אבל אתם בטח כבר רעבים ואני הבטחתי גם מתכון.
אז מה צפוי לנו היום בתפריט? עוגיות ריבה. אתם מכירים אותם כשתי עוגיות פריכות ונימוחות עם ריבה אדומה ביניהן, אבל לעוגיות האלו יש גם שימושים אחרים, מסתבר:
באנגליה הן נקראות Jammy Dodgers, והדוקטור השתמש בהן כדי להציל את העולם כשהעמיד פנים שזהו כפתור ההשמדה עצמית של הטארדיס. אז איזו דרך טובה יותר לכבד את הסדרה מאשר מתכון לעוגיות האלו?
אז, מוכנים להתחיל?
בקערת המיקסר שמים 300 ג' חמאה רכה, יחד עם 3/4 כוס סוכר ו-2 סוכר וניל, ומקציפים עם וו מטרפה עד קבלת קרם חלק.
מוסיפים 3 ביצים לתערובת, אחת אחרי השנייה, ומקציפים כדקה בין לבין, כדי לוודא שהן הוטמעו היטב בבלילה.
כך צריכה להיראות הבלילה לאחר הוספת הביצים.
מוסיפים 5 כוסות קמח שניפינו יחד עם 1 אבקת אפייה וקורט מלח, ושוב מקציפים כדקה עד קבלת מסה אחידה.
ככה.
מחלקים ל-2, עוטפים כל חצי בניילון נצמד ומכניסים למקרר לחצי שעה לפחות.
מקמחים מעט את משטח העבודה ומכינים את הכלים – מערוך, חותכן לעוגייה וחותכן לחור (בנגלה הראשונה השתמשתי בצנתר מעט גדול מדי, אך בשאר הנגלות החלפתי בצנתר קטן יותר ליצירת החור).
מרדדים את הבצק לעובי הרצוי (כחצי ס"מ). אם בשלב זה הבצק מרגיש דביק מדי מוסיפים לו מעט קמח, ולשים ביד, ואז מרדדים.
בהתחלה חותכים את העיגולים, בעזרת החותכן.
אח"כ בעזרת החותכן הקטן יוצרים חור במחצית העיגולים.
נפטרים מהשאריות (אותם נרדד שוב בנגלה הבאה).

מניחים את העוגיות על תבנית מרופדת בנייר אפייה.

אופים בחום 180 מעלות כ-7 דקות. הן אמורות להישאר לבנות למעלה ורק להתחיל להזהיב בתחתיתן.

מניחים לעוגיות להתקרר לפני שמרכיבים אותם.

למרות שכל העיגולים נחתכו עם אותו חותכן בדיוק, הן אף לא יוצאות באותו גודל (אחת מהשאלות המסתוריות של החיים). ראשית מנסים למצוא זוגות של עוגיות תואמות בגודלן. מורחים מעט ריבה על החצי השלם (אני השתמשתי בריבה מעורבת פשוטה), מניחים מעל את החצי המחורר ומפזרים אבקת סוכר.

ממשיכים כך עם כל שאר העוגיות.

ומגישים.

עוגיות ריבה (Jammy Dodgers of doom)
300 ג' חמאה רכה
3/4 כוס סוכר
2 סוכר וניל
3 ביצים
5 כוסות קמח
1 אבקת אפייה
קורט מלח
ריבה למילוי
אופן הכנה:
 1. בקערת המיקסר שמים אתת החמאה יחד עם הסוכר וסוכר הווניל, ומקציפים עם וו מטרפה עד קבלת קרם חלק.
 2. מוסיפים את הביצים לתערובת, אחת אחרי השנייה, ומקציפים כדקה בין לבין, כדי לוודא שהן הוטמעו היטב בבלילה.
 3. מוסיפים את הקמח יחד עם אבקת האפייה והמלח, ושוב מקציפים כדקה עד קבלת מסה אחידה.
 4. מחלקים את הבצק ל-2, עוטפים כל חצי בניילון נצמד ומכניסים למקרר לחצי שעה לפחות.
 5. מקמחים מעט את משטח העבודה ומכינים את הכלים – מערוך, חותכן לעוגייה וחותכן לחור.
 6. מרדדים את הבצק לעובי הרצוי (כחצי ס"מ). אם בשלב זה הבצק מרגיש דביק מדי מוסיפים לו מעט קמח, ולשים ביד, ואז מרדדים.
 7. בהתחלה חותכים את העיגולים, בעזרת החותכן. אח"כ בעזרת החותכן הקטן יוצרים חור במחצית העיגולים.
 8. מניחים את העוגיות על תבנית מרופדת בנייר אפייה. אופים בחום 180 מעלות כ-7 דקות. הן אמורות להישאר לבנות למעלה ורק להתחיל להזהיב בתחתיתן.
 9. מניחים לעוגיות להתקרר לפני שמרכיבים אותם.
 10. הרכבה – ראשית מנסים למצוא זוגות של עוגיות תואמות בגודלן. מורחים מעט ריבה על החצי השלם (אני השתמשתי בריבה מעורבת פשוטה), מניחים מעל את החצי המחורר ומפזרים אבקת סוכר. ממשיכים כך עם כל שאר העוגיות.

מקווה שתהנו,
טליה

2 תגובות בנושא “שמישהו יקרא לרופא

 1. אין על דוקטור הו!!!
  האם העוגיות נשארות פריכות עם הריבה? משום מה אף פעם לא הצלחתי ליצור עוגיות ריבה שישארו פריכות לאחר מספר ימים עם מילוי הריבה… (אלה אם אני חוצצת בין הריבה לעוגיה עם חמאת קקאו)

  • היי עדי,
   בעיקרון העוגיות נשארות פריכות כמה ימים, אך אחרי 4 ימים בערך מתחילות להתרכך מעט. אם את רוצה שישארו פריכות את יכולה לשמור אותן במקרר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *