ריבת אגסים ווניל

ריבת אגסים ווניל 1

לפני קצת יותר מחצי שנה אחי הקטן התחתן. חתונה זה תמיד אירוע משמח, בטח ובטח כשזו החתונה הראשונה במשפחה. אמא שלי, שכבר אמרתי בעבר שהיא אלופה בריבות, התחילה להכין ריבות לאירוע כבר כמה חודשים לפני – בכל פעם שהגיע עונה של פרי מסוים, אמא שלי הכינה ממנו ריבה ואיחסנה בצד ליום הגדול. כשכבר הגענו לאירוע היו כשני ארגזים של ריבות מכל הסוגים ובכל הצבעים – ריבת תותים, ריבת תאנים, ריבת תפוזים, קליפות פומלה מסוכרות, ריבת פטל אדם וריבת פטל שחור, ריבת חצילונים ועוד ועוד.

עם זאת, הריבה שהיתה זכורה בעיקר היתה ריבה שהיא הכינה אז בפעם הראשונה – מתוך השראה רגעית – ריבת אגסים ווניל. לריבה זו היא השתמשה בזן שנקרא ג'נטיל – אלו הם אגסים קטנים וצהובים. היא השאירה אותם שלמים, ורק קילפה אותם, אפילו לא הוציאה את הליבה. הכי ריבת רושם, שלא לדבר על הטעם…

לכבוד אתגר הצבעים הגדול (והצבע החודשי – לבן), ולרגל ט"ו בשבט, החלטתי לנסות לשחזר את הריבה הזאת, אך כיוון שזו לא העונה של הג'נטיל, הכנתי אותה עם אגסי ספדונה. אגסי ספודנה, בניגוד לג'נטיל, הם אגסים גדולים ולכן חתכתי אותם לפלחים, אך לפלחים שמנמנים – כדי שהחתיכות יהיו מורגשות, ולא יתפרקו בבישול.

אז, מוכנים להתחיל?

שלב 1

שמים בסיר קילו אגסים (שקילה לאחר קילוף והוצאת ליבה), חתוכים לפלחים שמנמנים, ומוסיפים 600 ג' סוכר לבן, 1/3 כוס מים ומקל וניל חצוי לאורכו (גרגרים + מקל). מניחים בצד לחצי שעה-שעה.

שלב 2

מדליקים את האש (להבה בינונית-גדולה) ומערבבים את האגסים היטב עד שכל הסוכר נמס
(כ-15-10 דקות). שלב זה חשוב מאוד, כיוון שאם לא נערבב היטב את הריבה בשלב הראשוני, עולה הסיכוי שהסוכר יתגבש לאחר הקירור.

שלב 3

לאחר שהסוכר נמס לחלוטין מנמיכים את האש (בינונית-נמוכה) וממשיכים לבשל עד שהנוזלים מצטמצמים במחצית.

ריבת אגסים ווניל 2

מתנה מתוקה

מוסיפים את מיץ הלימון וממשיכים לבשל עוד כחמש דקות.

איך יודעים שהריבה מוכנה? זה החלק הבעייתי, והחלק שהכי קשה להסביר כי זה עניין של רגש לא פחות ממדע. בעיקרון, כאשר אני מכינה ריבה תמיד מונחת לידי צלחת נקייה, שבעזרתה אני בודקת את התקדמות הריבה. לאחר שהנוזלים הצטמצמו בכמחצית, אני פשוט בודקת מדי פעם ע"י כך שבעזרת כף אני שופכת מעט מנוזל הריבה על הצלחת ומטה אותה הצידה כדי לראות איך היא נוזלת: אם היא נוזלת מהר, הריבה עדיין דלילה מדי ולא מוכנה. אם היא נוזלת מעט ומתקשה לאחר כשנייה הריבה מוכנה.

חשוב: קחו בחשבון שהריבה מוכנה תמיד קצת לפני שאתם חושבים שהיא מוכנה, כיוון שהיא עדיין ממשיכה להתבשל עוד קצת מהחום (סוכר רותח בחום גבוה…). הריבה אמורה לנזול קצת לפני שהיא מתקשה, אם היא מתקשה מיד כששמים אותה על הצלחת היא מבושלת מדי.
בכל מקרה, תמיד עדיף לעצור את הבישול כמה דקות קודם ומקסימום לבשל שוב אם היא דלילה מדי לאחר הקירור. אם מבשלים יותר מדי, לעומת זאת, זה משהו שהרבה יותר קשה לתקן (בדר"כ מוסיפים עוד מעט מים, ומבשלים עוד קצת).

ריבת אגסים ווניל 3

מוציאים את מקל הווניל, ומעבירים את הריבה לצנצנות מעוקרות מחכים שהריבה תתקרר לפני שסוגרים את המכסה (אם סוגרים את המכסה ישר, הופכים את הצנצנת על ראשה, ומשאירים אותה הפוכה עד שהריבה מתקררת).

ריבת אגסים ווניל 4

קיצור-01

ריבת אגסים ווניל

1 קילו אגסים* (שקילה לאחר קילוף והוצאת הליבה), חתוכים לשישיות/שמיניות (תלוי בגודל האגס)
600 ג' סוכר לבן
1 מקל וניל (גרגרים ומקל)
1/3 כוס מים
1/2 לימון סחוט

*אני השתמשתי בספדונה, אבל אפשר להשתמש גם באנג'ו אדום או בבוסק. אם משתמשים באגס ג'נטיל, אפשר להשאיר אותם שלמים, ורק לקלף אותם (לא להוציא את הליבה ואת העוקץ).

אופן הכנה:

  1. שמים את האגסים בסיר ומוסיפים את הסוכר, המים והווניל. מניחים בצד לחצי שעה-שעה.
  2. מדליקים את האש (להבה בינונית-גדולה) ומערבבים את האגסים היטב עד שכל הסוכר נמס (כ-15-10 דקות). שלב זה חשוב מאוד, כיוון שאם לא נערבב היטב את הריבה בשלב הראשוני, עולה הסיכוי שהסוכר יתגבש לאחר הקירור.
  3. לאחר שהסוכר נמס לחלוטין מנמיכים את האש (בינונית-נמוכה) וממשיכים לבשל עד שהנוזלים מצטמצמים במחצית.
  4. מוסיפים את מיץ הלימון וממשיכים לבשל עוד כחמש דקות.
  • איך יודעים שהריבה מוכנה? זה החלק הבעייתי, והחלק שהכי קשה להסביר כי זה עניין של רגש לא פחות ממדע. בעיקרון, כאשר אני מכינה ריבה תמיד מונחת לידי צלחת נקייה, שבעזרתה אני בודקת את התקדמות הריבה. לאחר שהנוזלים הצטמצמו בכמחצית, אני פשוט בודקת מדי פעם ע"י כך שבעזרת כף אני שופכת מעט מנוזל הריבה על הצלחת ומטה אותה הצידה כדי לראות איך היא נוזלת: אם היא נוזלת מהר, הריבה עדיין דלילה מדי ולא מוכנה. אם היא נוזלת מעט ומתקשה לאחר כשנייה הריבה מוכנה.
  • חשוב: קחו בחשבון שהריבה מוכנה תמיד קצת לפני שאתם חושבים שהיא מוכנה, כיוון שהיא עדיין ממשיכה להתבשל עוד קצת מהחום (סוכר רותח בחום גבוה…). הריבה אמורה לנזול קצת לפני שהיא מתקשה, אם היא מתקשה מיד כששמים אותה על הצלחת היא מבושלת מדי.
    בכל מקרה, תמיד עדיף לעצור את הבישול כמה דקות קודם ומקסימום לבשל שוב אם היא דלילה מדי לאחר הקירור. אם מבשלים יותר מדי, לעומת זאת, זה משהו שהרבה יותר קשה לתקן (בדר"כ מוסיפים עוד מעט מים, ומבשלים עוד קצת).
  1. מוציאים את מקל הווניל, ומעבירים את הריבה לצנצנות מעוקרות מחכים ששהריבה תתקרר לפני שסוגרים את המכסה (אם סוגרים את המכסה ישר, הופכים את הצנצנת על ראשה, ומשאירים אותה הפוכה עד שהריבה מתקררת).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *